2/2018 Sylwetka współczesnego Architekta Krajobrazu / Profile of a Modern Landscape Architect

2 2018   Nr 2/2018, vol. 59

Sylwetka współczesnego Architekta Krajobrazu
Profile of a Modern Landscape Architect

STRESZCZENIA str 78

komiks 2 2018

Sytuacja zawodu architekta krajobrazu w Europie na podstawie prac zespołu zajmującego się wspieraniem regulacji zawodu Professional Recognition Assistance (PRA) IFLA EU
Situation of Landscape Architect Profession in Europe Based on the Teamwork Supporting the Regulation of the Profession Professional Recognition Assistance (PRA) IFLA Europe
Urszula Forczek-Brataniec
DOI:10.30825/5.ak.152.2018.59.2

Międzynarodowa Federacja Architektów Krajobrazu IFLA EU to organizacja zrzeszająca architektów krajobrazu Europy. Od 2000 roku jest częścią IFLA World, wcześniej federacja była niezależną instytucją i nosiła nazwę EFLA. Jednym z najważniejszych celów prac zarówno oddziału europejskiego IFLA, jak i dawnej EFLA jest wzmacnianie i propagowanie zawodu architekta krajobrazu. Od lat realizowane są projekty mające za zadanie rozpoznanie stanu i pozycji zawodu w krajach europejskich. Jednym z nich jest ukończony w tym roku projekt PQD (Professional Qualifications Directive) prowadzony przez prof. Fritza Auwecka. Efektem projektu jest m.in. zebranie danych dotyczących stanu regulacji zawodu. Kontynuacją tego działania jest projekt PRA (Professional Recognition Assistance) wspierający zrzeszone organizacje w regulacji zawodu na szczeblu krajowym. Zespół roboczy to: Tony Williams – prezydent IFLA EU, Hermann Georg Gunnlaugsson – wiceprezydent, prof. Fritz Auweck – kierownik projektu PQD, Urszula Forczek-Brataniec – sekretarz generalny IFLA EU. Uzyskane dotychczas dane pozwalają stwierdzić, że obecnie w siedmiu krajach Unii Europejskiej zawód jest uregulowany na podstawie systemu izbowego. W krajach skandynawskich obowiązuje system pozbawiony izb zawodowych, natomiast w pozostałych krajach regulacje dokonywane są na poziomie lokalnego prawa lub nie występują. Dodatkowo, prawa do wykonywania zawodu w krajach, gdzie jest on uregulowany, również różnią się od siebie. Zebrany materiał zakreśla szeroki wachlarz możliwości stabilizacji zawodu, na różnych szczeblach. Obrazuje sposób osadzenia prawnego zawodu i zakres możliwości jego wykonywania, a także pozwalają na nowo spojrzeć na sprawę regulacji zawodu w Polsce.

Kształcenie i promocja zawodu architekta krajobrazu w Polsce
Education and Promotion of the Proffesion of a Landscape Architect in Poland
Irena Niedźwiecka-Filipiak
DOI:10.30825/5.ak.153.2018.59.2

Uprawianie profesji architekta krajobrazu powinno łączyć się z jego powszechnym, społecznym rozumieniem. Dla zawodu kluczowe są też zapisy prawne wspierające planowanie i projektowanie krajobrazu. Kierunek studiów architektura krajobrazu pojawił się na wielu uczelniach w Polsce od 2000 r., a program kształcenia ulegał od tego czasu modyfikacjom wynikającym ze zmieniających się uwarunkowań prawnych. Uczelnie weryfikowały także warunki rekrutacji, specjalno- ści i zakres programowy nauczania. Kwestie te dyskutowane są również i uzgadniane w ramach Unii Uczelni Na Rzecz Rozwoju Kierunku Studiów Architektów Krajobrazu oraz stowarzyszeń zawodowych, które dbają o promocję i jakość zawodu, ale również starają się o uzyskanie uprawnień zawodowych. W niniejszym artykule przedstawiono analizę tych zagadnień w kontekście promocji zawodu architekta krajobrazu w Polsce.

Formy ziemne w architekturze krajobrazu - od geoglifów po współczesne parki miejskie
Earthen Forms in Landscape Architecture – from Geoglyphs to Contemporary Urban Parks
Karolina Porada
DOI:10.30825/5.ak.154.2018.59.2

Kształtowanie form ziemnych wnosi do architektury krajobrazu istotne wartości kulturowe i od wieków motywuje do niestandardowych rozwiązań oraz innowacji – chociażby pod względem technologii budowy oraz ich zabezpieczenia i utrzymywania. Modelowane przez człowieka skarpy, tarasy, nasypy, kopce, wały czy doły są rozpoznawalnymi artefaktami, z których część stanowi jednocześnie swoiste archetypy. Artykuł ma na celu zaprezentowanie krótkiego przeglądu stosowania form ziemnych w projektowaniu krajobrazu, a także określenie, w jaki sposób geneza ich powstawania ulegała przemianom na przestrzeni wieków, począwszy od wartości symbolicznych aż po takie motywacje jak ekologia, recykling czy rekultywacja terenów postindustrialnych.

Kszatłowanie nowego krajobrazu głównej metropolii Kurdystanu Erbil w XXI wieku
Shaping the New Landscape of the Main Metropolis of Erbil Kurdistan in the 21St Century

Krystyna Guranowska-Gruszecka
Didar Gardy
DOI:10.30825/5.ak.155.2018.59.2

Celem artykułu jest przedstawienie krajobrazu miejskiego Erbilu, miasta o historii sięgającej starożytności, jedynego na świecie zamieszkałego nieprzerwanie przez około 8 tysięcy lat, wraz z Cytadelą, która stanowiła kiedyś twierdzę i jednocześnie miasto. Zbieranie materiałów źródłowych oraz badania naukowe dotyczące urbanistyki miasta autorzy zakończyli in situ w 2018 roku. Gwałtowny rozkwit Erbilu nastąpił w Erbilu w 2004 r. po upadku dyktatury Saddama Husajna. Przez ostatnie 15 lat Erbil kilkakrotnie zwiększył swój obszar. Ma charakterystyczny kolisty plan urbanistyczny – nietypowy, jedyny o takiej skali w kształcie kolejnych okręgów na Ziemi. Przedstawiono zmiany demograficzne związane z kilkakrotnym wzrostem ludności w ciągu ostatnich lat, w tym także przyjęciem wielu tysięcy uchodźców. Wzrost miasta stymuluje zmiany krajobrazu miejskiego, w tym: ulic handlowych, osiedli mieszkaniowych kształtowanych indywidualnie dla różnych narodowości i ich mieszkańców, miejsc pracy oraz nowych parków miejskich. Z uwagi na brak w Iraku i irackim Kurdystanie literatury o miastach, urbanistyce i architekturze artykuł zawiera oryginalne treści, prezentując nieznane dotychczas i wyjątkowe wartości Erbilu – stolicy Kurdystanu.