pol    eng

ARCHIWUM

4/2016 - Liniowe komponenty krajobrazu / Linear Landscape Components

4-2016    Nr 4/2016, vol. 53

Liniowe komponenty krajobrazu
Linear Landscape Components

STRESZCZENIA str. 82
POBIERZ CAŁY NUMER (10,7MB)

k4 2016


 



PROBLEMY


Zabytkowe zadrzewienia liniowe - tło czy atrakcja turystyczna sama w sobie?
Historical Linear Tree Arrangements – Background Elements or Tourist Attractions in Themselves?
Anna Podolska
DOI: 10.30825/5.ak.94.2016.53.4

STRESZCZENIE


Zadrzewienia liniowe to nieodłączny element polskiego krajobrazu, licząc od XVI w. po czasy współczesne. Największe zasługi zarówno ekosystemowi, jak i krajobrazowe przypisuje się przede wszystkim przydrożnym drzewom alejowym oraz szpalerowym. Ten rodzaj zadrzewień często ze względu na swoje pokaźne rozmiary, szczególne wartości historyczne czy walory estetyczne jest cenną pamiątką kultury i odgrywa istotną rolę w rozwijaniu i propagowaniu turystyki kulturowo-przyrodniczej. Niestety, mimo wielu niezaprzeczalnych, pozytywnych wpływów na środowisko coraz częściej zadrzewienia te znikają z naszego krajobrazu, zabierając ze sobą bezpowrotnie cząstkę historii o danym miejscu. W artykule przedstawiono stan badań nad zabytkowymi zadrzewieniami liniowymi zlokalizowanymi w gminie Świdnica. Wykonane inwentaryzacje dendrologiczne, a także waloryzacje krajobrazowe oparte na metodzie krzywej wrażeń Wejherta, analizy atrakcji turystycznych bazujących na zasobach kulturowych regionu oraz analizy kompozycyjno-przestrzenne mają za zadanie wykazać, czy zadrzewienia same w sobie mogą być atrakcją turystyczną, czy pozostaną wyłącznie tłem dla okolicznych wydarzeń.


Studium panoram Poznania oraz wytyczne do ochrony ekspozycji widokowej
Analysis of Poznan’s Panorama and Guidelines for the Use of Urban Perspectives in Town Planning
Monika Neumann
DOI: 10.30825/5.ak.95.2016.53.4

STRESZCZENIE


Artykuł podejmuje problematykę związaną z panoramami miasta na przykładzie Poznania. Temat ten został podjęty ze względu na nieuwzględnianie w kształtowaniu struktury miasta ochrony panoram oraz zachowania ekspozycji obiektów wyróżniających się w sylwecie. Przedstawione zostały metody badania sposobu odbioru przestrzeni miasta, widoków panoramicznych, a także dominant i ich oddziaływania. Opisane analizy obejmują zmiany percepcji panoram miejskich na tle przekształceń struktury przestrzennej miasta dotyczące przeszłości oraz współczesną percepcję krajobrazu miasta. Zwrócono również uwagę na planowane inwestycje, które prawdopodobnie pojawią się w Poznaniu, i na ich wpływ na odbiór wizualny miasta. Wszechstronne i wieloaspektowe badania doprowadziły do sformułowania wniosków oraz wytycznych odnośnie kształtowania struktury przestrzennej Poznania. Dało to podstawę do wyznaczenia stref o różnym reżimie ochrony i dopuszczalnych kierunkach przekształceń, zgodnych z charakterem i wartością danego obszaru. Przeprowadzone badania dowiodły wartości panoram Poznania, w których zapisana jest historia i rozwój przestrzenny miasta. Zwracają również uwagę na przyczynę niepożądanych przekształceń cennych widoków miasta, którą jest brak odpowiednich analiz i niewłaściwe decyzje planistyczne. Kształtowanie rozwoju przestrzennego powinny zapewniać studia oraz plany miejscowe, sporządzane dla całego obszaru miasta. W połączeniu z zaproponowanymi w pracy analizami i wytycznymi krajobrazowymi mogą tworzą skuteczne narzędzia ochrony wartości kulturowych, budujących tożsamość miasta.


Zielone tętnice Wrocławia: przykład odnowy krajobrazu ulicy
The Green Arteries of Wrocław: the Example of Renovation of the Street Landscape
Justyna Rubaszek
DOI: 10.30825/5.ak.96.2016.53.4

STRESZCZENIE


W artykule została przedstawiona koncepcja projektowa dotycząca przekształcenia ciągu ulic: Legnickiej, Lotniczej i Kosmonautów we Wrocławiu, będącego główną zachodnią osią komunikacyjną miasta, która łączy centrum z dużymi osiedlami mieszkaniowymi i dalej z obrzeżami, a także z lotniskiem, Stadionem Miejskim, oraz terenami rekreacyjno-wypoczynkowymi (parki, tereny nad rzeką Ślęzą i kąpielisko Glinianki). W przedstawionym rozwiązaniu proponuje się jedną z możliwości zmiany wizerunku tego ciągu ulic przez podniesienie jego walorów krajobrazowych i użytkowych, a także – co jest ważne ze względów ekologicznych i przyrodniczych przez wprowadzenie nowej zieleni oraz elementów proekologicznego systemu gospodarowania wodą opadową. Zaprezentowana koncepcja projektowa, nagrodzona II nagrodą w ogólnopolskim konkursie Zielone tętnice Wrocławia, jest zgodna z obserwowanymi obecnie w wielu miastach i krajach świata tendencjami ku przekształcaniu ulic o dominującej funkcji komunikacyjnej – arterii komunikacyjnych w przestrzenie publiczne wyposażone w wysokiej jakości rozwiązania inżynieryjne i krajobrazowe.


FORUM


Idea współpracy branży kamieniarskiej oraz nauki w zakresie edukacji dotyczącej stosowania kamienia naturalnego
The Idea of Cooperation between Stone Industry and Science in the Field of Education on the Use of Natural Stone

Katarzyna Tokarczyk-Dorociak
Marek W. Lorenc
Jacek Major
Krzysztof Skolak
DOI: 10.30825/5.ak.97.2016.53.4

STRESZCZENIE


Jakość krajobrazu antropogenicznego zależy w znacznej mierze od projektantów. Dobre projekty architektoniczne i architektury krajobrazu przyczyniają się do kształtowania przestrzeni estetycznych. Dużą rolę odgrywają tutaj wiedza i umiejętności projektowe, co ma szczególne znaczenie w realizacjach, gdzie stosuje się kamień będący materiałem znanym ze swojej trwałości. W artykule wykazano wagę wiedzy i umiejętności projektanta w zakresie prawidłowego projektowania z użyciem kamienia, a także zaprezentowano innowacyjny projekt edukacyjny łączący wiedzę naukową oraz praktyczną w zakresie projektowania w kamieniu.


Wspomnienie o Profesor Hance Ludmile Zaniewskiej
In memory of Professor Ludmiła Hanka Zaniewska

STRESZCZENIE




















 

 

Copyright 2020 - arch.krajobrazu
Adres redakcji:

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Instytut Architektury Krajobrazu
ul. Grunwaldzka 55, 50-357 Wrocław
tel. +48 71 320 18 63

        Realizacja: Agency 3motion