2/2016 - Krajobraz po zmroku / Landscape after Dark

Krajobraz po zmroku
Landscape after Dark

k2 2016

Oddziaływanie światła i cienia na topografię i fizjonomię krajobrazu
Influence of Light and Shadow on the Topography and Physiognomy of the Landscape

Magdalena Zienowicz
Ewa Podhajska
Justyna Rubaszek
DOI: 10.30825/5.ak.85.2016.51.2

Relacje przestrzenne pomiędzy człowiekiem a krajobrazem są szczególnie ważne w odniesieniu do odbioru wizualnego. Światło i cień to elementy, które budują obraz przestrzeni po zmroku. Analiza struktury topograficznej i fizjonomicznej terenu warunkuje przyjęcie indywidualnego kierunku pracy nad projektem dla konkretnego miejsca. Oświetlenie nie może prowadzić do uniformizacji, dlatego niezbędne jest za każdym razem dokonanie analizy pod względem struktury topograficznej – zdefiniowanie typu krajobrazu oraz fizjonomicznej – określenie roli i funkcji elementów tworzących pokrycie i kompozycję terenu. Dokonanie wymienionego zakresu badań umożliwia przyjęcie właściwego kierunku nocnej narracji krajobrazu. Często umiar, nawiązanie do szlachetniej prostoty i powściągliwość w kształtowaniu przestrzeni światłem mogą być najlepszym sposobem kreacji nocy. Dowodzą tego werdykty sędziów na międzynarodowych konkursach nagradzających przede wszystkim za wrażliwość na środowisko, projektowanie zrównoważone i sztukę zmieniającą wizerunek miejsca.

Nurt społeczny jako jeden z trendów rozwoju oświetlenia miast
Social Trend as One of Trends in City Lighting Development
Magdalena Zienowicz
DOI: 10.30825/5.ak.86.2016.51.2

Aktualnie w dziedzinie iluminacji dokonuje się retrospekcja pojęcia genius loci. Główną myślą tej postawy działań jest szacunek do charakteru zastanego miejsca, jego tożsamości oraz ludzi, którzy w nim żyją. Oświetlenie urbanistyczne zaczyna rozwijać się w nowym kierunku – ukazuje i akcentuje aspekt społeczny. Dowodem na to są praktyki i eksperymenty świetlne podjęte przez niektóre miasta na świecie. Działania te udowadniają, że światło daje możliwość przetwarzania fragmentów krajobrazu w układy przestrzenne, które w rezultacie ujawnią swoją wyjątkowość i osobliwość. Dzięki temu wywierają dodatkowy wpływ na ludzi, otwierają ich, zmieniają i integrują, a przestrzeń, w której żyją, czynią niebanalną.

TWORZYWO
Oddziaływanie instalacji z zakresu energetyki solarnej na krajobraz
The Impact of Solar Power Facilities on Landscape

Eliza Kalbarczyk
DOI: 10.30825/5.ak.87.2016.51.2

Celem pracy było określenie zróżnicowania wpływu instalacji solarnych na krajobraz. Sformułowano hipotezę badawczą o rosnącym, wraz z rozwojem inwestycji z zakresu helioenergetyki, ich oddziaływaniu na krajobraz. W pracy rozpatrzono instalacje różniące się rodzajem zastosowanej technologii i konstrukcji oraz zainstalowaną mocą: wielkopowierzchniowe farmy solarne, konstrukcje typu wieża solarna, transparentne instalacje zintegrowane z budynkiem, systemy małoskalowe i mikroinstalacje. Stwierdzono, że wraz z rozwojem helioenergetyki zmienia się zakres jej oddziaływania na krajobraz. W przypadku instalacji solarnych wpływ na krajobraz może być znacznie zróżnicowany, od integracji z krajobrazem, przez harmonijny, dysharmonijny, jak i o cechach dominanty krajobrazowej. Najczęściej obserwowane systemy małoskalowe i mikroinstalacje są zazwyczaj harmonijnie wkomponowane w bryłę budynku i nieznacznie oddziałują wizualnie na otoczenie. Najnowsze rozwiązania technologiczne (systemy transparentne) są stosowane w stosunkowo małej liczbie inwestycji, ale skutecznie zmniejszają wpływ instalacji solarnych na krajobraz.

Park z zakątkiem odnawialnych źródeł energii
Park with a Renewable Energy Sources Corner

Katarzyna Kucharzyszyn
Kazimierz Chmura
Halina Dzieżyc
Maciej Piotrowski
DOI: 10.30825/5.ak.88.2016.51.2

Ideą niniejszej pracy było wskazanie, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń parkową z jednoczesnym wprowadzeniem ważnego pierwiastka edukacyjnego. Starano się połączyć funkcję rekreacyjno-wypoczynkową wynikającą z atrakcyjnej lokalizacji z edukacją użytkowników w różnym wieku. Szczególny nacisk położono na te elementy zagospodarowania, które mają głównie poprzez zabawę oswoić młodych odbiorców z sensem zmiany na lepsze środowiska, w którym żyją. W tym celu zaproponowano wprowadzenie szeregu urządzeń-makiet ukazujących możliwe do zastosowania alternatywne źródła energii wspomagające lub zastępujące tradycyjne surowce energetyczne. Jest to ważne współcześnie zadanie edukacyjne. W procesie przygotowania wykorzystano informacje zawarte w dokumentach zagospodarowania przestrzennego Wrocławia. Przeprowadzono szereg analiz: historyczną, funkcjonalną, przyrodniczo-krajobrazową, skomunikowania oraz wykorzystano dokumentację fotograficzną panoram widokowych. Zaproponowano modyfikację układu nasadzeń, uwzględniając wydzielone nowe strefy funkcjonalno-przestrzenne oraz istniejącą już roślinność. Wykorzystując walory powierzchni parkowej (lokalizacja, kompozycje zieleni, ukształtowanie powierzchni), wzbogacono rekreacyjno-wypoczynkową ofertę parku o nowe atrakcje pełniące funkcje edukacji ekologicznej.

Ocena krajobrazu – przegląd wybranych metod
Evaluation of the Landscape –
Review of Selected Methods
Elżbieta Szopińska
Justyna Rubaszek
Olga Raduchowska
DOI: 10.30825/5.ak.89.2016.51.2

Głównym celem opracowania jest przedstawienie metod oceny krajobrazu stosowanych w dziedzinie architektury krajobrazu i dziedzinach pokrewnych. Omówiono kryteria oceny stosowane w różnych metodach. Ocenie poddano poziom szczegółowości danych, jakie uzyskuje się po zastosowaniu danej metody. Opracowanie ma charakter przeglądowy i porządkujący obszerny zakres pojęć, definicji i kryteriów oceny krajobrazu.