pol    eng

ARCHIWUM

3/2016 - Formy w przestrzeni / Forms in Space

Weisman Art Museum Minneapolis USA  fot. INF   Nr 3/2016, vol. 52

Formy w przestrzeni
Forms in Space

STRESZCZENIA str. 54
POBIERZ CAŁY NUMER (6,7MB)

k3 2016




PROBLEMY


Przestrzenne działania temporalne jako narzędzia kreacji miejsca
Spatial Temporary Actions as Tools for Space Creation
Ewa Podhajska
Justyna Rubaszek
Magdalena Zienowicz
DOI: 10.30825/5.ak.90.2016.52.3

STRESZCZENIE


W artykule podjęto zagadnienie działań tymczasowych jako elementu kreacji miejsca. Koncepcje działań tymczasowych w formie instalacji umiejscowiono na placu Nowy Targ we Wrocławiu, którego przestrzeń, zdaniem autorek, z wielu powodów może być sceną dla efemerycznych form zagospodarowania. Zaproponowane instalacje wpisują się w nurt obserwowany w wielu miejscach świata. Cechują je tymczasowość, zmienność wyrazu, minimalne koszty wykonania, współdziałanie z użytkownikami na etapie powstawania. Jako działania na styku architektury, sztuki i kultury mają na celu wizualną zmianę danego obszaru, przekazanie idei, wzbudzenie zaciekawienia miejscowych i przyjezdnych, wywołanie emocji oraz ułatwienie interakcji społecznych, a tym samym tworzenie i aktywizację miejsca.


PREZENTACJE


Kompozycje rzeźbiarskie jako wyróżniki przestrzenne w krajobrazie autostrad i dróg szybkiego ruchu
Sculpture Arrangements as Spatial Landmarks in theLandscape of Motorways and Express Roads
Jacek Burdziński
DOI: 10.30825/5.ak.91.2016.52.3

STRESZCZENIE


Krajobrazowe ramy przestrzenne dróg, tworzone przez ich pobocza oraz bezpośrednio sąsiadujące z nimi pasma terenu, służą coraz częściej jako przestrzeń do umieszczania dekoracyjnych instalacji rzeźbiarskich. Są one łatwo dostrzegalnym akcentem przełamującym monotonię krajobrazu wzdłuż pasów dróg i autostrad. Jednocześnie są przy tym nośnikiem pewnego przekazu twórczego, który sprawia, że ich forma staje się identyfikowalna z miejscem ich usytuowania. Mogą również spełniać rolę informacyjną i poznawczą, poprzez symboliczne nawiązanie np. do historii i specyfiki regionu. Jednocześnie obiekty te poprzez swoją drobiazgowość i skomplikowanie formy w żaden sposób nie powinny odciągać uwagi kierowców od prowadzenia pojazdów, a stanowić jedynie urozmaicenie tła drogi czy autostrady. Przeprowadzono analizę porównawczą form rzeźbiarskich prezentowanych przykładów, wyodrębniając ich cechy mające wpływ na postrzeganie kompozycji rzeźbiarskiej oraz na bezpieczeństwo ruchu. Wyniki tej analizy wskazują na prawidłowość, że duże obiekty o prostych formach, łagodnych konturach i stonowanej kolorystyce są łatwiejsze w percepcji i podczas krótkotrwałego kontaktu wzrokowego z kierowcą mogą pozytywnie wpływać na jego stan emocjonalny, a tym samym na ogólne bezpieczeństwo ruchu. Oprócz tego kompozycje rzeźbiarskie nawiązują w większości do kontekstu swojego miejsca, choć nie zawsze daje się prawidłowo odczytać przekaz treści zawartych w ich formie.


Możliwości zagospodarowania nieczynnych zbiorników przeciwpożarowych - studium wariantowe na przykładzie Wrocławia
Disused Fire Suppression Water Reservoirs and their New Exploitation Possibilities – a Variant Study on the Example of Wrocław
Ewa Walter
Maciej Piotrowski
DOI: 10.30825/5.ak.92.2016.52.3

STRESZCZENIE


Artykuł prezentuje wyniki badań tradycyjnych zbiorników przeciwpożarowych znajdujących się na obszarze Wrocławia, które przestały pełnić swoje pierwotne funkcje, ale są czytelnym elementem przestrzeni o dużym potencjale. Celem badań było opracowanie schematu przedstawiającego tok postępowania przy zmianie pierwotnej funkcji zbiornika przeciwpożarowego zależnego od różnych czynników. Badania polegały na analizach pierwotnych i aktualnych funkcji zbiorników, ich stanu zachowania, korespondencji z otoczeniem oraz rozpoznania sytuacji formalno-prawnej w przypadku nowej koncepcji zagospodarowania zbiornika uwarunkowanej również potrzebami lokalnej społeczności. Analiza wybranych zbiorników pokazała, że są one terenami o dużym potencjale zarówno przyrodniczym, jak i społecznym. Jednocześnie wykazano, że rozpoznanie sytuacji formalno-prawnej każdego obiektu jest dość skomplikowane, co może mieć wpływ na brak działań dotyczących zagospodarowania tych obiektów. Jest to problematyczne zwłaszcza przy przystosowaniu zbiornika do funkcji retencyjnej w przypadku wody opadowej. Przedstawiony w artykule schemat ma pomóc w określeniu wytycznych różnych wariantów zagospodarowania obiektu w zależności od uwarunkowań lokalnych i formalno-prawnych.


FORUM
Sukcesja funkcji w krajobrazie warownym dawnej Twierdzy Drezdenko
The Succession of Functions in the Fortified Landscape of the Old Drezdenko Fortress

Paweł Szumigała
DOI: 10.30825/5.ak.93.2016.52.3

STRESZCZENIE


Celem badań była ocena stopnia sukcesji funkcji oraz jej skutków w krajobrazie warownym dawnej Twierdzy Drezdenko. Dawna twierdza Drezdenko usytuowana jest na terenie należącym obecnie do miasta Drezdenko. W badaniach zastosowano metodę analizy graficznej i opisowej na podstawie historycznych i współczesnych dokumentów planistycznych oraz wizji w terenie. Ustalono etapy sukcesji funkcji na terenach twierdzy i jej sąsiedztwa w zakresie krajobrazowym i przestrzenno-funkcjonalnym. Podjęto próbę oceny skutków tych przemian na krajobraz oraz przedstawiono propozycje działań mających na celu zachowanie walorów krajobrazowych i przestrzennych terenów twierdzy w kontekście zrównoważonego rozwoju przestrzeni zurbanizowanych. Wykazano zmiany krajobrazu warownego w kierunku krajobrazu obszarów miejskich.









 

Copyright 2020 - arch.krajobrazu
Adres redakcji:

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Instytut Architektury Krajobrazu
ul. Grunwaldzka 55, 50-357 Wrocław
tel. +48 71 320 18 63

        Realizacja: Agency 3motion