pol    eng

ARCHIWUM

2/2015 - Użytkowe walory krajobrazu / Beneficial Features of the Landscape

AK 2-15f   Nr 2/2015, vol. 47

Użytkowe walory krajobrazu
Beneficial Features of the Landscape




STRESZCZENIA str. 84
POBIERZ CAŁY NUMER (8,01MB)





PROBLEMY
Współczesne kształtowanie zielonej infrastruktury we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym (WrOF)
Contemporary Management of Green Infrastructure within the Borders of Wrocław Functional Area (WrOF)

Irena Niedźwiecka-Filipiak
Jerzy Potyrała
Paweł Filipiak

STRESZCZENIE


W niniejszym artykule przedstawiono propozycję rozwiązania systemu zielonej infrastruktury dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (WrOF) opracowaną przez autorów artykułu w 2014 r. na zlecenie Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu. Opracowanie wykonane zostało w projekcie pn. „Studium spójności funkcjonalnej we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym” częściowo finansowanym przez Unię Europejską w ramach programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013. Zarys projektu pokazano na tle wybranych przykładów zagranicznych. Wskazano także na problematykę kształtowania obszarów wiejskich i suburbiów z uwzględnieniem znaczenia zieleni i partycypacji społecznej oraz na konieczność nowego podejścia do projektowania na tych obszarach.


PREZENTACJE
Kierunki zagospodarowania przestrzeni agroturystycznej przeznaczonej dla dzieci
Issues of Spatial Development of Agritourism Intended for Children

Maria Ostrowska-Dudys
Aleksandra Lis

STRESZCZENIE


Obecnie gospodarstwa rolne rozwijają swoją ofertę agroturystyczną. Jednym z kierunków rozwoju jest profil edukacyjny, który realizowany jest najczęściej w zagrodzie edukacyjnej. Powstaje potrzeba przystosowania przestrzeni gospodarstwa do grupy użytkowników, którymi są najczęściej dzieci.
W celu określenia kierunków zagospodarowania oraz znalezienia rozwiązań wspomagających rozwój, edukację, zabawę i wypoczynek dzieci przeprowadzono badania, mające określić potrzeby i wymagania użytkowników terenu.


Zespoły pałacowo-parkowe na Pomorzu Zachodnim - dziedzictwo utracone czy odzyskane?
Palace – Park Ensembles of Western Pomerania – Legacy Lost or Recovered?

Magdalena Rzeszotarska–Pałka

STRESZCZENIE


Zespoły pałacowo-parkowe, ukształtowane na przestrzeni XVIII i XIX wieku, stanowią do dzisiaj charakterystyczny i znaczący element w pejzażu wsi Pomorza Zachodniego. Niestety, dawne założenia folwarczne wraz z towarzyszącymi im dworami i parkami wykazują w wielu przypadkach istotne przekształcenia pierwotnej formy, będące wynikiem niewłaściwego użytkowania, zaniedbania lub też pozostawienia w stanie nieużytku. W artykule przedstawiono wybrane przykłady ilustrujące aktualny stan zachowania zespołów pałacowo-parkowych z terenu Pomorza Zachodniego. Zostały one dobrane w taki sposób, aby jak najdokładniej zobrazować ogólną tendencję dotyczącą możliwości ich rewitalizacji.


TWORZYWO
Społeczne postrzeganie betonu w architekturze ogrodowej
Social Perception of Concrete in Garden Architecture
Anna M. Grabiec
Natalia Buchert

STRESZCZENIE


W artykule dokonano oceny społecznego postrzegania betonu w architekturze ogrodowej i na tej podstawie stworzono optymalną koncepcję ogrodu z różnorodną obecnością tego materiału. Jako narzędzie pomocnicze w badaniach o charakterze pilotażowym zastosowano ankietę. Sformułowano ją tak, aby uzyskać informacje na temat preferencji w zakresie stosowania betonu w architekturze ogrodowej, ze wskazaniem elementów budowlanych z niego wykonywanych, ich kształtu i rodzaju betonu jako tworzywa architektonicznego, łączenia betonu z innymi materiałami budowlanymi i rodzajami roślinności, uwarunkowań ekonomicznych i ekologicznych. Analiza wyników wskazała na różnorodność wyborów osób opiniujących. Wspólna okazała się potrzeba poszanowania środowiska podczas kreowania architektury ogrodowej co świadczy o wzrastającej świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Współczesne tendencje kształtowania wiejskich ogrodów frontowych na przykładzie laureatów konkursu na "Piękną wieś dolnośląską 2012 i 2013"
Contemporary Tendencies in Shaping Rural Front Gardens on the Example of the Winners of the Contest for “The Most Beautiful Village of Lower Silesia 2012 and 2013”

Anna Podolska
Liliana Serafin
Iwona Orzechowska-Szajda

STRESZCZENIE


W dzisiejszych czasach, w otoczeniu zabudowy, radykalnym przemianom ulega coraz częściej znajdująca się w najbliższym otoczeniu zieleń. Tendencje jej kształtowania wzorowane są na standardach ogrodów miejskich czy podmiejskich, zgodnych być może z panującą obecnie modą, ale nie nawiązujących w żaden sposób do cech krajobrazu wiejskiego. W związku z tym, czy nadal możemy mówić o tradycyjnych ogrodach wiejskich? Czy może w dobie globalizacji granica między tym co wiejskie a tym co miejskie zaciera się coraz bardziej? Niniejszy artykuł, na przykładzie dwóch dolnośląskich miejscowości – laureatów konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2012 i 2013”, ma na celu przedstawienie współczesnych tendencji kształtowania frontowych ogrodów wiejskich. W pracy, na podstawie badań terenowych, przeanalizowano sposoby zagospodarowania przedogródków na ponad 600 działkach siedliskowych, wykazano formy ich aranżacji oraz dominujące gatunki roślin.








Copyright 2020 - arch.krajobrazu
Adres redakcji:

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Instytut Architektury Krajobrazu
ul. Grunwaldzka 55, 50-357 Wrocław
tel. +48 71 320 18 63

        Realizacja: Agency 3motion