pol    eng

ARCHIWUM

1/2013 - Harmonia w krajobrazie / Harmony in the landscape

okladka 1-2013   Nr 1/2013, vol. 38

Harmonia w krajobrazie
Harmony in the landscape



STRESZCZENIA str. 100
POBIERZ CAŁY NUMER (14,2 MB)





PROBLEMY
Farmy wiatrowe w krajobrazie wsi dolnośląskich
Wind farms in the landscape of Lower Silesian villages
Tomasz Malczyk

{mooblock=STRESZCZENIE}

Farmy wiatrowe są głównym podmiotem idei pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mogą być synonimem nowoczesnego myślenia powiązanego z odpowiedzialnością za kształtowanie środowiska. Jednak wymagają wyjątkowych warunków lokalizacyjnych, aby mogły skutecznie i efektywnie działać. Dodatkowo, z uwagi na wielkość pojedynczej elektrowni i całej farmy wiatrowej, stają się dominantą krajobrazową, która w terenie otwartym nie ma naturalnych odpowiedników. W artykule poruszono problem wpływu dwóch farm wiatrowych na krajobraz wiejski, ze szczególnym uwzględnieniem zmian jakie wnoszą w swoim otoczeniu i zakresu ich oddziaływania.

{/mooblock}


Nowa droga w krajobrazie
A new road in the landscape
Urszula Forczek-Brataniec

{mooblock=STRESZCZENIE}

Inwestycja drogowa wymaga pasa terenu o szerokości kilkudziesięciu 
metrów rozciągniętego na przestrzeni od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów przebiegającego w skomplikowanych warunkach planistycznych i społecznych. Rzecz się dzieje w krajobrazie i bardzo silnie nań oddziałuje. Zmienia sytuację w odniesieniu do formy obszaru i jego funkcji, kreśli nowe granice i kreuje nową przestrzeń tranzytową w postaci korytarza drogowego. Staje się nowym elementem krajobrazu i jednocześnie stwarza zupełnie nową możliwość jego ekspozycji. W projektowaniu tak znacznych przekształceń  przestrzeni architekt krajobrazu zabiera głos tylko w przypadku przebiegu drogi przez teren chroniony. Jedynie naruszenie już ustanowionej strefy chronionej staje się podstawą sporządzenia wyczerpującego studium oddziaływania na krajobraz i współuczestnictwa w decyzjach projektowych. W pozostałych przypadkach ocena wpływu na kształt i jakość przestrzeni może zostać pominięta. Na przykładzie studiów oddziaływania inwestycji drogowej na krajobraz zostaną przedstawione oceny wariantów przebiegu trasy i możliwości wprowadzenia wytycznych krajobrazowych do projektu w kontekście obowiązujących przepisów. Studia i analizy zostały wykonane w następstwie wkroczenia inwestycji drogowych w otoczenie Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowiły materiał będący podstawą zaopiniowania inwestycji.

{/mooblock}


TWORZYWO

Integracja architektury z otaczającym krajobrazem poprzez użycie lokalnych materiałów
Integrating Architecture with the Surrounding Landscape by Using Local Raw Materials
Anna Podolska

{mooblock=STRESZCZENIE}

Kształtowanie architektury może odbywać się w dwojaki sposób – poprzez dostosowanie się do harmonii krajobrazu lub stworzenie przemyślanego kontrastu wobec niego. Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie, jak rodzimy materiał może kształtować harmonię wizualną między krajobrazem a elementami wprowadzonymi przez człowieka. Przedstawione przykłady z Polski czy ze świata ukazują tradycję koloru lokalnego, opartą na dostępnych materiałach oraz koloru nałożonego, który ma związek z tradycjami kulturowymi danego regionu. Uwidaczniają one jak konsekwentne kształtowanie zabudowy, zgodne z występowaniem lokalnej kolorystyki, pozwoliło wielu miejscowościom na zachowanie jeszcze do dzisiaj piękna i odrębności.

{/mooblock}


Wpływ roślinności na wartość nadrzecznego krajobrazu miejskiego Wrocławia
The impact of flora on the value of the urban riverside landscape in Wrocław
Iwona Orzechowska-Szajda

{mooblock=STRESZCZENIE}

Celem niniejszej pracy jest wskazanie miejsca roślinności wyrażonej w stopniu pokrycia oraz ilości gatunków, czynników występujących w większości prac badawczych z zakresu waloryzacji krajobrazu, w hierarchii czynników wpływających na wartość krajobrazu miejskiego. Przeprowadzone przez autorkę badania, oparte na metodzie statystycznej – teorii zbiorów przybliżonych, są próbą odpowiedzi na pytania: czy możliwe jest szacowanie wartości krajobrazu na podstawie jednego parametru; jaka jest siła wpływu badanego parametru na wartość krajobrazu miejskiego; czy roślinność
wyrażana w liczbie gatunków ma większe znaczenie w procesie waloryzacji krajobrazu niż obszar przez nią zajęty.

{/mooblock}


PREZENTACJE

Sztuka krajobrazu i sztuka w krajobrazie na tle przemian w sztuce przełomu XX i XXI wieku. Wynik projektu badawczego
The art of landscape and art within the landscape as seen by artistic transformations at the turn of the 21st century. The results of a research project
Jan Rylke

{mooblock=STRESZCZENIE}

Na przełomie XX i XXI wieku zmieniło się podejście do sztuki ogrodowej. Zmianie uległ proces tworzenia dzieła na całościowy i kreacyjny. Zmianie uległy badania w kierunku fenomenologicznym i antropocentrycznym. Zmianie uległo podejście do wartości, w kierunku cenienia wartości konkretnych, a nie abstrakcyjnych. Nastąpiła także zmiana w podejściu do przyrody, w kierunku traktowania jej podmiotowo, a nie instrumentalnie. Te zmiany powinny wpłynąć na architekturę krajobrazu w Polsce.

{/mooblock}


Klokkergarden Carla Theodora Sorensena - przyklad duńskiego modernizmu
Carl Theodor Sorensen's Klokkergarden - an example of Danish modernism
Paulina Dudzik

{mooblock=STRESZCZENIE}

Klokkergården, położony w północnej części Kopenhagi, zaprojektowany został w latach 1938–1939 przez duńskiego architekta krajobrazu Carla Theodora Sørensena. Jest niewielką przestrzenią zieleni otoczoną zabudową wielorodzinną. Określany jako przykład modernizmu w sztuce planowania przestrzeni, oprócz interesującej formy zawiera wiele praktycznych i dobrze funkcjonujących w tak trudnej do zaadaptowania przestrzeni rozwiązań. W pracy opisana została biografia projektanta oraz historia powstania założenia wraz z podstawowymi analizami, jak i opisem stanu obecnego.

{/mooblock}


Koncepcja rewaloryzacji zespołu pałacowo-parkowego w Ołdrzychowicach Kłodzkich (pałac dolny)
Revitalisation of the palace and park complex in Ołdrzychowice Kłodzkie (the Lower Palace)
Anna Zaręba

{mooblock=STRESZCZENIE}

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników analiz wykonanych na potrzeby projektu badawczego finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „Rewaloryzacja założeń pałacowo-parkowych w dolinie Białej Lądeckiej na odcinku od Żelazna do Radochowa” (nr 4 T07F 001 27).
W artykule prezentowany jest projekt rewaloryzacji parku w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Uwzględniono powiązania krajobrazowe zespołu pałacowo-parkowego z otoczeniem oraz potrzebę jego rewaloryzacji w odniesieniu do całego systemu zieleni kształtowanego w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.

{/mooblock}


Harmonia i dysharmonia krajobrazu Lubelszczyzny w kontekście świadomości
społeczności lokalnych
Harmony and disharmony in the lublin district landscape and awareness within
the local community
Agnieszka Kępkowicz

{mooblock=STRESZCZENIE}


Krajobraz jest wynikiem obywatelskiego gospodarowania przestrzenią. Oznacza to, że duży wpływ na jego kształtowanie mają jego bezpośredni użytkownicy, a więc mieszkańcy miast, wsi i miasteczek. Od ich dobrej woli, świadomości zagrożeń oraz szacunku dla tradycji i nakazów prawnych zależą jego harmonijne bądź dysharmonijne przekształcenia. Artykuł jest pytaniem o rodzaje działań mające wpływ na rodzący się współcześnie krajobraz Lubelszczyzny oraz o ich skutki i przyczyny. Jest także próbą zastanowienia się nad świadomością społeczności lokalnych dotyczących wspólnego dobra, jakim jest krajobraz. Posłużyło temu wykonane badania pilotażowego, w które zaangażowani zostali studenci pierwszego roku kierunku gospodarki przestrzennej UP w L ublinie – równocześnie mieszkańcy badanych gmin jak i przyszli potencjalni liderzy.

{/mooblock}
FORUM

Projektowanie krajobrazu miasta - dydaktyka i wyniki
City Landscape Design - didactics and results
Kinga Rybak    
Izabela Myszka-Stąpór

{mooblock=STRESZCZENIE}

Projektowanie krajobrazu miasta jest procesem dydaktycznym prowadzonym w zakresie studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu. Przedmiot ma na celu zapoznanie studentów z problematyką metod urbanistycznego i krajobrazowego projektowania w strukturze przestrzennej Warszawy. W trakcie nauczania studenci wykonują prace analityczne i projektowe z zakresu percepcji przestrzeni miejskiej oraz funkcji i infrastruktury miasta. Wynikami są opracowanie projektu oraz prezentacja zmian konkretnego miejsca w przestrzeniach publicznych na podstawie przeprowadzanych analiz i sporządzonych wytycznych. Zajęcia mają charakter terenowy i studialny.

{/mooblock}

2/2013 - Problemy ochrony i współczesnego kształtowania wsi / Problems of Protecting and Shaping the Contemporary Village

arch2013   Nr 2/2013, vol. 39

Problemy ochrony i współczesnego traktowania wsi.
Problems of Protecting and Shaping the Contemporary Village.




STRESZCZENIA str. 132
POBIERZ CAŁY NUMER (10,5 MB)





PROBLEMY
Zespół dworski jako integralny element krajobrazu wsi. Problemy ochrony i współczesnego użytkowania (na wybranych przykładach z Polski południowej
Manor Estates as Integral Elements of the Rural Landscape. Issues Related to the Protection and Present-Day Use Based on Selected Examples in Southern Poland

Agata Zachariasz

{mooblock=STRESZCZENIE}

Przedmiotem pracy są zespoły pałacowo-parkowe i dworsko-parkowe rejonu Beskidu Niskiego i Pogórza. Opisano zasady lokalizacji założeń: wybór miejsca, usytuowanie względem rzek i głównych dróg oraz wzajemne powiązanie poszczególnych elementów z uwzględnieniem układu wodnego, komunikacji, ogrodu ozdobnego oraz części gospodarczej: zabudowań i ogrodów użytkowych. Zaprezentowano też współczesne problemy funkcjonowania w krajobrazie, użytkowanie tych obiektów, a w szczególności parków ozdobnych oraz projekty rewaloryzacji.

{/mooblock}


Zespoły pałacowo-folwarczne w krajobrazie kulturowym Ślężańskiego Parku Krajobrazowego - problemy ochrony i zagospodarowania
Manor and Palace Estates in Ślężański Landscape Park - Problems with Preservation and Usage

Janusz Gubański

{mooblock=STRESZCZENIE}

Wyróżniające się z zabudowań wiejskich okazałe bryły pałaców i obszerne założenia folwarczne są charakterystyczne dla krajobrazu podślężańskich wsi. W osiemnastu zespołach osadniczych leżących w granicach Ślężańskiego Parku
Krajobrazowego istnieje jedenaście zespołów rezydencjalno-gospodarczych o różnym stanie zachowania, formach użytkowania i ochrony. Wykorzystywane w ograniczonym zakresie stają się często zdegradowanym terenem wpływającym destrukcyjnie na strukturę przestrzenną miejscowości oraz na jej postrzeganie. W artykule omówiono wybrane problemy ochrony i zagospodarowania zespołów pałacowo-folwarcznych na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

{/mooblock}


Inicjatywy lokalne - szansą na nowe postrzeganie obszarów wiejskich
Local Initiatives - Changing How Rural Areas are Perceived 

Anna Podolska
Iwona Orzechowska-Szajda

{mooblock=STRESZCZENIE}

Obszary wiejskie nieustannie podlegają zmianom. Często wynikają one z bliskiego sąsiedztwa z dużymi miastami bądź po prostu z panującej ówcześnie mody. Mało już która wieś utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa i coraz częściej pierwotny, monofunkcyjny model ustępuje miejsca wsi wielofunkcyjnej. Wsie zaczynają otwierać się również na zewnątrz, tworząc indywidualną ofertę przyciągającą na ich tereny potencjalnych turystów. W związku z tym powstają m.in. wioski tematyczne, wyprawy odkrywców, cykliczne święta lokalne, a także lokalne produkty, których zadaniem jest ożywienie potencjału obszarów wiejskich poprzez wyeksponowanie zasobów wsi. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zmian, jakie w ostatnich latach zaszły na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego, przede wszystkim tych, których procederami byli sami mieszkańcy.

{/mooblock}


EKOLOGIA KRAJOBRAZU

Farmy wiatrowe jako elementy determinujące strukturę i funkcjonowanie krajobrazu wiejskiego
Wind Farms as Elements that Determine the Structure and Function of Rural Landscapes

Krzysztof Badora

{mooblock=STRESZCZENIE}

Realizacja międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii sprawia, że na terenach wiejskich planowane i realizowane są coraz liczniejsze farmy wiatrowe. Najistotniejsze zmiany struktury krajobrazu związane są z usytuowaniem nowych dominant i subdominant krajobrazowych w postaci turbin i elementów towarzyszących, a także nadanie krajobrazowi dynamiki za sprawą obrotowego ruchu turbin. Elektrownie wiatrowe zmieniają percepcję krajobrazu, podporządkowując sobie wszystkie dotychczas występujące w nim elementy oraz od nowa organizując związki kompozycyjne. Budowa elektrowni wiatrowych, a w szczególności farm wiatrowych skupiających wiele turbin z urządzeniami infrastruktury towarzyszącej, wymaga dokonania zmian w strukturze agrarnej terenów wiejskich. Analiza wskazań literaturowych oraz wyniki własnych obserwacji z licznych istniejących farm wiatrowych pozwalają na określenie następujących zasad optymalizacyjnych zmniejszających negatywne oddziaływania elektrowni wiatrowych na krajobrazy wiejskie: różnicowania reżimu ochronnego, ograniczenia liczebności turbin w farmie, nawiązywania rozmieszczenia elektrowni wiatrowych do geometrii krajobrazu, budowania punktowego oddziaływania turbin, niedopuszczania do lokalizacji turbin wiatrowych w tle układów ruralistycznych, koncentracji elektrowni w poszczególnych planach panoramy (podobnej odległości od obserwatora), zwartości, równomiernej gęstości turbin w panoramie, lokalizacji w linii horyzontu, ochrony przedłużeń osi drogowych, dekoncentracji farm, ograniczania efektu skumulowanego z liniami elektroenergetycznymi, jednolitości stosowanych turbin, ochrony istniejących dominant w układach ruralistycznych, doboru kolorystyki. Brak wieloaspektowych i wielokryterialnych waloryzacji terenu na potrzeby rozwoju energetyki wiatrowej prowadzi do powstawania licznych konfliktów przestrzennych i społecznych. Proces rozwoju energetyki wiatrowej powinien podlegać ściślejszej reglamentacji.

{/mooblock}


STANDARDY

Metodologia badań prowadzących do optymalizacji wytycznych programowo- -przestrzennych w gospodarstwach agroturystycznych
Methodology of Research for Optimizing Guidelines for the Design of Spatial and Program Development of Agrotourism Farms

Maria Ostrowska-Dudys
Aleksandra Lis

{mooblock=STRESZCZENIE}

Zwiększenie zainteresowania obszarami wiejskimi realizowane jest m.in. przez lokalizację gospodarstw agroturystycznych na turystycznie atrakcyjnych terenach. Gospodarstwa takie przestały już pełnić tylko funkcję wypoczynkowo-noclegową, a starają się rozbudowywać swoją ofertę o nowe funkcje –edukacyjne, lecznicze, etnograficzne, historyczne itd. Dostosowanie gospodarstwa agroturystycznego i jego przestrzeni do pełnienia tych funkcji wymaga rozwiązania szeregu problemów o różnym charakterze. Zaproponowana metoda badawcza obejmuje wskazanie etapów postępowania oraz technik badawczych właściwych do rozpoznania uwarunkowań mających wpływ na optymalizację rozwiązań programowo-przestrzennych nowo tworzonych i przekształcanych gospodarstw. Wartość aplikacyjna metody wynika z możliwości jej zastosowania przy opracowywaniu wytycznych projektowych, które zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu oferty gospodarstwa agroturystycznego. Służyć może jako narzędzie dla środowisk projektowych, a także, w uproszczonym zakresie, jako pomoc dla gospodarzy chcących rozwijać lub przekształcać swoje gospodarstwo.

{/mooblock}


PREZENTACJE

Przekształcenia wsi Ciechów, Rakoszyce i Szczepanów położonych na terenie gminy Środa Śląska
Transformation of Ciechów, Rakoszyce and Szczepanów Villages Located in the Area of Środa Śląska commune
   
Małgorzata Zając 
Joanna Zając

{mooblock=STRESZCZENIE}

Artykuł nawiązuje do transformacji wsi należących do gminy Środa Śląska: Ciechów, Rakoszyce i Szczepanów. Ze względu na obecność elementów infrastruktury społecznej i usług (tj.: sklepy, szkoły, przedszkola, placówki służby zdrowia, biblioteki) stanowią one lokalne centra w gminie Środa Śląskia i rozwijają się szybciej od sąsiadujących z nimi miejscowości. Na powstanie wymienionej infrastruktury wpłynęła mająca miejsce ok. 40 lat temu transformacja wsi należących do gminy Środa Śląska, w której rolę odegrało budownictwo wielorodzinne PGR-u. Wsie Ciechów, Rakoszyce i Szczepanów oferować mogą lepsze miejsce zamieszkania za mniejsze pieniądze, umożliwiając posiadanie na własność skrawka ziemi, uniknięcie niekorzystnych zjawisk związanych z gęstością zaludnienia, intensywnością zabudowy, ujednoliceniem budownictwa, dezorganizacją urbanistyczną, a także wysoką jakość środowiska zamieszkania – bliskość przyrody, elementów infrastruktury społecznej i usług, dostępność kultury, miejsc rekreacji itp.

{/mooblock}


Koncepcja rekreacyjnego zagospodarowania terenów leśnych na przykładzie lasów podmiejskich Rzeszowa
Developing Woodland Area for Recreational Use - an Example of a Design Concept for a Suburban Forest near Rzeszów
 

Tomasz Dudek
Aleksandra Szubart

{mooblock=STRESZCZENIE}

Lasy stają się coraz bardziej pożądanym obiektem wypoczynku, zwłaszcza wśród ludności miast i wylesionych terenów podmiejskich. Ograniczoną pojemność rekreacyjną lasów można zwiększyć przez odpowiednie ich zagospodarowanie. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie koncepcji rekreacyjnego zagospodarowania wybranych lasów podmiejskich Rzeszowa. Projekt kierowany jest głównie do mieszkańców Rzeszowa i okolic, którzy wykazują duże zainteresowanie rekreacją w lesie. Zaprojektowana przestrzeń wypoczynkowa obejmuje palenisko z otaczającymi je miejscami do siedzenia, wiatę turystyczną wyposażoną w stół i ławki, kosz na śmieci i tablicę informacyjną. W projekcie uwzględniono miejsce zabaw dla dzieci. Praca ma również na celu propagowanie wiedzy na temat ciekawych miejsc i zabytków poprzez wytyczoną ścieżkę spacerową poprowadzoną przez zagospodarowany teren i jego okolice. Autorzy przedstawili przykładowy projekt koncepcyjny, który może stanowić inspirację dla zarządzających lasami.

{/mooblock}


Rzeka i jej wykorzystanie w agroturystyce - projekt zagospodarowania miejsca widokowego w dolinie rzeki Wieprz
A River Used in Agritourism: the Development Plan of a Vantage Point in the Wieprz River Valley
 
Halina Lipińska
Edyta Cieniuch

{mooblock=STRESZCZENIE}

W Polsce liczne obszary położone na terenach wiejskich są interesujące pod względem turystycznym. O ich dużych walorach krajobrazowych i przyrodniczych decydują między innymi rzeki, przyciągając skutecznie turystów. Niestety, bardzo wiele naturalnych obszarów położonych w dolinach rzecznych jest pomijana, gdyż brakuje im odpowiedniej promocji, ale również pomysłów na wykorzystanie znajdujących się tam walorów oraz niedostateczne zagospodarowanie. Aby zwiększyć atrakcyjność gospodarstwa agroturystycznego, opracowano koncepcję zagospodarowania sąsiadującego z nim fragmentu doliny rzeki Wieprz. Głównym założeniem projektowym koncepcji było stworzenie przyjaznej przestrzeni nad brzegiem rzeki w formie atrakcyjnego wnętrza krajobrazowego z otwarciami na osie widokowe. Projekt przewiduje wytyczenie szlaków komunikacyjnych, budowę podestów widokowych oraz schodów terenowych umożliwiających swobodne i bezpieczne poruszanie się użytkowników. Przewidziano także ławki służące biernym formom wypoczynku oraz oświetlenie umożliwiające korzystanie z tego terenu również w nocy, które znacząco podniesie atrakcyjność projektowanego obszaru. W koncepcji starano się uwzględnić wszystkie możliwe aspekty krajobrazowe i przyrodnicze, przy jednoczesnym dostosowaniu ich do nowoczesnej formy, technologii i oprawy.

{/mooblock}

4/2013 - Krajobraz w służbie fortyfikacji / Landscapes in the Service of Fortifications

AK 4-13 5   Nr 4/2013, vol. 41

Krajobraz w służbie fortyfikacji
Landscapes in the Service of Fortifications


STRESZCZENIA str. 104
POBIERZ CAŁY NUMER (6,3 MB)





PROBLEMY
Pochodzenie kamienia użytego do budowy wybranych twierdz na Dolnym Śląsku
Origin of Stone Used to Build Selected Fortresses in Lower Silesia
Marek W. Lorenc 
Jerzy Potyrała

{mooblock=STRESZCZENIE}

Materiał skalny budujący mury twierdzy srebrnogórskiej jest bardzo różnorodny, a jego zasadniczą masę stanowią pozyskiwane na miejscu drobnolaminowane gnejsy i łupki łyszczykowe. Wejścia do kazamat oraz obramienia strzelnic i wszelkie narożniki, krawędzie i rynny wykonano z beżowego lub szaro-beżowego piaskowca z Radkowa względnie czerwono zabarwionego piaskowca z Czerwieńczyc. Szczegółowa analiza materiału kamiennego występującego na terenie całego fortu wykazały, że jakkolwiek kolorystycznie jest on do pewnego stopnia zróżnicowany, to jednak pod względem petrograficznym reprezentuje trzy rodzaje skał: granity, gnejsy i piaskowce. Podstawowym budulcem murów są drobnoziarniste granity biotytowe pochodzące z okolic Maciejowic, Malerzowic i Starowic oraz leukogranity i aplogranity z okolic Jarnołtowa, Nadziejowa i Kamiennej Góry. Razem z tymi skałami pozyskiwane i stosowane były też drobnolaminowane gnejsy stanowiące fragmenty ich osłony względnie ksenolity. Do obramień otworów okiennych i wentylacyjnych użyto jasnożółtych piaskowców pochodzących najprawdopodobniej z okolic Żelazna w Kotlinie Kłodzkiej.

{/mooblock}


Twierdza Kraków a Forteczne Parki Kulturowe – szanse i zagrożenia
Krakow Fortress and Fortress Cultural Parks – Opportunities and Threats
Elżbieta Stach

{mooblock=STRESZCZENIE}

Architektura militarna i zieleń 
forteczna – elementy historycznych krajobrazów warownych – stanowią wspólne dobro wpisujące się w zakres dziedzictwa kulturowego. Niekontrolowana presja urbanizacyjna, nasilająca się zwłaszcza na obszarach atrakcyjnych, do jakich niewątpliwie należą tereny poforteczne, przyczynia się do znacznych zmian w ich krajobrazie. Funkcjonujące obecnie w Polsce trzy forteczne parki kulturowe są przykładem tego, że militarne dziedzictwo kulturowe może być chronione i stanowić wizytówkę regionu. Główne działania tych parków opierają się przede wszystkim na rewitalizacji krajobrazu warownego oraz wykorzystaniu jego zasobów do rozwoju turystyki. Twierdza Kraków od kilkudziesięciu lat nie może doczekać się realizacji żadnego planu ochronnego i adaptacyjnego, a różne projekty jej zagospodarowania dotyczą jedynie pojedynczych obiektów. Ratunkiem dla Twierdzy może być obszarowa forma ochrony w postaci parków kulturowych. Proces ten powinien nastąpić jak najszybciej, zwłaszcza na terenach, gdzie postępuje silna antropopresja.

{/mooblock}


Wykorzystanie danych skaningu laserowego do modelowania 3D fortów obronnych na przykładzie Fortu Prusy w Nysie
3D Modeling of the Prussian Fortress in Nysa Using Laser Scanning Data
Andrzej Borkowski
Małgorzata Jarząbek-Rychard
Przemysław Tymków
Grzegorz Jóźków

{mooblock=STRESZCZENIE}

Dane skaningu laserowego zarówno lotniczego, jak i naziemnego wykorzystywane są coraz częściej do budowy trójwymiarowych modeli obiektów. W przypadku fortów obronnych będących kombinacją budowli murowanych i ziemnych, na ogół pokrytych gęstą roślinnością, skanowanie laserowe jest szczególnie skuteczną technologią pomiarową. W pracy przedstawiono metodologię budowy realistycznego modelu 3D na przykładzie Fortu Prusy w Nysie. Do budowy modelu wykorzystane zostały dane lotniczego oraz naziemnego skaningu laserowego oraz zdjęcia cyfrowe. Skanowanie laserowe wykonano z rozdzielczością 12 pkt. na m2 dla skaningu lotniczego i około 2 cm na obiekcie dla skanowania naziemnego. W pracy przedstawiono szczegółowo poszczególne etapy modelowanie i ich specyfikę. Wskazano możliwości automatyzacji tego procesu na podstawie własnych rozwiązań algorytmicznych i programowych. Omówiono specyfikę modelowania tego typu obiektów militarnych na podstawie połączonych danych lotniczego i naziemnego skaningu laserowego. Dalej przedyskutowano różne poziomy szczegółowości i dokładności modelowania. Jednocześnie podkreślono potencjał i możliwości wykorzystania skanowania laserowego w architekturze krajobrazu.

{/mooblock}


PREZENTACJE

Przeszkody wodne Twierdzy Wrocław na przełomie XIX i XX w.
Breslau Fortress Water Hazards at the Turn of the 19th and 20th Centuries
Łukasz Pardela

{mooblock=STRESZCZENIE}

Artykuł dotyczy przeszkód wodnych Twierdzy Wrocław, które planowano w czasie pierwszej wojny światowej. Przedstawiono w nim wyniki kwerend archiwalnych i badań terenowych dotyczących głównie dopływów rzeki Odry; Ślęzy i Widawy, a także części obszaru obecnych pól irygacyjnych, zlokalizowanych na północy miasta. W artykule ukazano również znaczenie systemu ochrony przeciwpowodziowej i jego związek z twierdzą pierścieniową. Nowoczesne jak na owe czasy fortyfikacje obejmowały szereg budowli hydrotechnicznych, dzięki którym możliwe było celowe zalewanie i zabagnienie terenu do obrony twierdzy.

{/mooblock}


Zabytkowe fortyfikacje w krajobrazie miejskim Portugalii (wybrane przykłady)
Historic Fortifications in the Urban Landscape of Portugal (selected examples)
Dominika Kuśnierz-Krupa

{mooblock=STRESZCZENIE}

Artykuł prezentuje problem ochrony i rewaloryzacji zabytkowych fortyfikacji w krajobrazie portugalskich miast: Lizbony, Porto, Funchal oraz Cascais. Wybrane miasta, będące ośrodkami o różnej skali i zasobie dziedzictwa kulturowego, podjęły działania na rzecz ochrony i częściowej adaptacji reliktów nowożytnych fortyfikacji. W dystrykcie Lizbona, oprócz fortyfikacji broniących miasta od strony rzeki Tag, miasto prowadzi prace rewaloryzacyjne w Forte de Sao Bruno i Sao Juliao da Barra. Z kolei w Porto, w dzielnicy Matosinhos, trwają prace konserwatorskie w sąsiedztwie fortu da Nossa Senhora das Neves, zwanego także Castello de Matosinhos, wzniesionego w wieku XVII, w celu obrony tej części wybrzeża przed piratami. W Funchal, stolicy Madery, zwanym małą Lizboną na uwagę zasługują bastiony Palacio de Sao Laurento oraz fortalicja de São Tiago, która w ostatnich latach przeszła remont konserwatorski. Do niezwykle udanych kreacji należy zaliczyć rewaloryzację fortu de Nossa Senhora da Luz w Cascais, gdzie do zabytkowej tkanki wprowadzono współczesny detal architektoniczny. Przytoczone przykłady wskazują, że zabytkowe fortyfikacje oraz ich relikty dzięki zabiegom rewaloryzacyjnym mogą stać się na nowo istotnym elementem krajobrazu kulturowego miast, a co za tym idzie, także szansą na ich rozwój turystyczny.

{/mooblock}

Zagospodarowanie turystyczne polskich zamków i dworów obronnych jako działanie na rzecz poprawy atrakcyjności dawnych fortyfikacji i ochrony krajobrazu warownego
Developing Tourism of Polish Castles and Fortified Manor Houses to Raise Interest in Historic Fortifications and Preserve Historic Landscape Monuments
Aneta Pawłowska

{mooblock=STRESZCZENIE}

Zagospodarowanie turystyczne dawnych fortyfikacji wymaga odpowiedniej polityki inwestycyjnej oraz zabiegów konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. Racjonalne i uzasadnione inwestycje w zakresie zagospodarowania turystycznego mogą przyczynić się do ochrony krajobrazu warownego. Celem artykułu był przegląd kierunków rozwoju zagospodarowania turystycznego w zamkach i dworach obronnych tworzących krajobraz warowny w Polsce i związanych z tym działań konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. Szczególną uwagę zwrócono na dwór obronny (kasztel) Gładyszów w Szymbarku, zespół zamkowy w Korzkwi i Zamek Dunajec w Niedzicy w województwie małopolskim. Nadawanie nowych funkcji obiektom fortecznym przy jednoczesnej prawnej ochronie zabytków, krajobrazu i przyrody stwarza możliwość zrównoważonego rozwoju turystyki w krajobrazie warownym. Dawne fortyfikacje współcześnie stają się miejscem rozwoju turystyki kulturowej, a także np. konferencyjnej i biznesowej.

{/mooblock}

STANDARDY

Udział organizacji pozarządowych w kształtowaniu i ochronie krajobrazu warownego – możliwości i szanse w obliczu zmieniającej się percepcji krajobrazu
Participation of Non-Governmental Organisations in Shaping and Preserving Landscapes with Historic Fortifications – Chances and Opportunities in View of the Changing Perception of Landscape
Anna Staniewska

{mooblock=STRESZCZENIE}

Organizacje pozarządowe zarówno w Polsce, jak i za granicą biorą czynny udział w ochronie oraz kształtowaniu krajobrazu warownego. Mogą one odgrywać znaczącą i pozytywną rolę w udostępnianiu i odnowie zasobów fortyfikacji, co potwierdzają przykłady zagraniczne. W naszym kraju ich rola bywa często niedoceniana, choć z drugiej strony entuzjaści partycypacji społecznej często pochopnie wiążą zbyt wielkie nadzieje z ich zaangażowaniem. Artykuł prezentuje autorską typologię organizacji III sektora działających na polu odnowy i udostępniania krajobrazu warownego. Analizy dobrych przykładów wskazują, że organizacje eksperckie to potencjalnie silne zaplecze programowe wszelkich operacji rewitalizacyjnych i realne wsparcie służb konserwatorskich. Inne grupy to prawdziwi społeczni opiekunowie zabytków czy grupy rekonstrukcyjne przyciągające turystów. Mimo wielu pozytywnych działań fortyfikacje nadal w znacznym stopniu są dziedzictwem zaniechanym i trudnym do zrozumienia dla szerszego kręgu odbiorców. Ich zaistnienie w świadomości społecznej jest warunkiem skutecznego i czynnego zaangażowania się w działania ochronne. Z uwagi na to, że percepcja krajobrazu warownego decyduje o jego dostrzeżeniu i docenieniu wartości, podjęto badania w tym zakresie. W drugiej części artykułu prezentowane są wyniki pilotażowego badania percepcji. Wskazują one, że wobec nikłej świadomości społecznej aktywność NGO jest szczególnie pożądana na polu skutecznej i systematycznej popularyzacji oraz doradztwa w inwentaryzacji zasobów, ich waloryzacji i formułowaniu wytycznych do projektów.

{/mooblock}


FORUM
Przenikanie się natury i kultury na przykładzie nowego „Miasta Kultury” w krajobrazie hiszpańskiej Galicji
The Intertwining of Nature and Culture Based on the New “City of Culture” in Galicia Spain
Miłosz Zieliński

{mooblock=STRESZCZENIE}


Artykuł dotyka tematu odwiecznego przenikania się natury przyrody – procesów naturalnych warunkujących fizjonomię krajobrazu z naturą człowieka – twórcy kultury, kolejnej determinanty krajobrazowej. Asumptem do powstania artykułu jest interesujący przykład realizacji The City of Culture – Miasta Kultury Galicji w Hiszpanii. Inwestycja ta daje pretekst do rozważań nad twórczością architektoniczną i stosunkiem do środowiska przyrodniczego jako wyrazu kultury oraz jej wpływie na krajobraz.

{/mooblock}

3/2013 - Relacje człowieka z krajobrazem / The Relationship between Man and the Landscape

AK 3-13 5   Nr 3/2013, vol. 40

Relacje człowieka z krajobrazem
The Relationship between Man and the Landscape



STRESZCZENIA str. 124
POBIERZ CAŁY NUMER (7,3 MB)





PROBLEMY
Kontrola społeczna jako czynnik bezpieczeństwa przestrzeni na osiedlach mieszkaniowych w społeczeństwach zachodnich i w Chinach
Social Control as an Indicator of Safety in Residential Neighborhoods in Western Societies and China
Aleksandra Lis 
Alicja Krzemińska

{mooblock=STRESZCZENIE}

Autorki przedstawiają, w świetle współczesnych badań, wpływ kontroli społecznej (informal control) na bezpieczeństwo przestrzeni osiedli mieszkaniowych w miastach, analizując i porównując jego podłoże i oddziaływanie na osiedlach krajów zachodnich oraz w Chinach z uwzględnieniem obecnych zmian i tendencji.

{/mooblock}


Ekrany akustyczne w krajobrazie – ochrona akustyczna czy degradacja krajobrazu? 
Acoustic Barriers in the Landscape – Noise Abatement or Landscape Degradation
Sebastian Bernat

{mooblock=STRESZCZENIE}

Rozwojowi cywilizacyjnemu towarzyszy zanieczyszczenie hałasem, wywołujące wzrastające koszty gospodarcze i społeczne. W ostatnich latach w Polsce wraz z budową sieci dróg szybkiego ruchu i autostrad stawiane są ekrany akustyczne, które oprócz obniżenia poziomu hałasu powodują m.in. degradację walorów wizualnych krajobrazu, zwiększenie kosztów inwestycji oraz protesty społeczne. Aby zapobiec nadmiernemu stosowaniu ekranów akustycznych, we wrześniu 2012 roku Ministerstwo Środowiska zwiększyło dopuszczalne poziomy hałasu. Celem artykułu jest rozpoznanie wpływu ekranów akustycznych na krajobraz. W artykule przedstawiono problematykę projektowania dróg z uwzględnieniem ochrony krajobrazu i ochrony przed hałasem, omówiono rodzaje i skuteczność 
ekranów akustycznych. Dodatkowo zwrócono uwagę na rolę czynnika degradacji krajobrazu w konfliktach społecznych związanych z budową ekranów akustycznych. Artykuł oparto na analizie literatury, stron internetowych i obserwacjach terenowych. Przy projektowaniu ekranów konieczne jest nie tylko zwracanie uwagi na ich skuteczność, ale także uwzględnianie ich oddziaływania na percepcję krajobrazu. Podniesienie dopuszczalnych poziomów hałasu może ograniczyć budowę nowych ekranów, a przez to zmniejszy ich oddziaływanie na krajobraz. Z drugiej strony może spowodować zwiększenie zanieczyszczenia hałasem. Stąd ważną rolę odgrywają oceny oddziaływania inwestycji na krajobraz, których podstawą jest rozpoznanie zasobów krajobrazu i warunków percepcji w otoczeniu drogi.

{/mooblock}


PREZENTACJE

Współczesne tereny zabaw dla dzieci – charakterystyka wybranych przykładów
Contemporary Playgrounds – Characteristics from Selected Examples
Agata Gajdek

{mooblock=STRESZCZENIE}

Tereny zabaw dla dzieci funkcjonują w historii ludzkości od połowy XIX wieku. Od tamtego momentu poddawane były wielu przemianom. Puste otwarte przestrzenie szybko zapełniły się różnego rodzaju elementami zabawowymi i sprawnościowymi. Formy tych obiektów stały się wyzwaniem nie tylko dla konstruktorów i architektów, ale także dla artystów. Przedmiotem niniejszego opracowania są współczesne tereny za-baw dla dzieci. Szczególnie sposób ich komponowania, wyposażenia w elementy zabawowe oraz organizowania warstwy naturalnej. Zaprezentowano kontekst przestrzenny każdego założenia i dostępność komunikacyjną. Analizą objęto sześć realizacji – trzy to przykłady polskie (Warszawa, Kraków i Rzeszów), a kolejne trzy zlokalizowane są poza granicami kraju (Szwajcaria, Słowacja, Ukraina). Przykłady pokazują, że nawet na niewielkich powierzchniowo przestrzeniach można zorganizować miejsca oryginalne. Ukazują problem kontekstu najbliższego otoczenia, które – jeśli jest cenne, podnosi walory nawet przeciętnej przestrzeni. Szukając odpowiedzi na pytanie o atrakcyjny plac zabaw, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Czy o sukcesie danego terenu decydują użyte elementy zabawowe? A może raczej nietypowość zastosowanych rozwiązań? Czy też może usytuowanie miejsca - atrakcyjne sąsiedztwo i łatwa dostępność komunikacyjna? Zapewne każdy z wymienionych powyżej czynników w jakimś stopniu decyduje o sukcesie danego miejsca. Potrzeba ogromnego wyczucia i otwartości projektanta, który poszczególne „składniki” użyje we właściwych proporcjach, po wcześniejszym rozpoznaniu realnych potrzeb przyszłych użytkowników.

{/mooblock}


Zagospodarowanie przestrzennego potencjału kulturowego dolnośląskich wsi na przykładzie Dziwiszowa 
Development of Spatial Cultural Potential of the Lower Silesian Villages: Dziwiszów – a Case Study
Tomasz Eugeniusz Malec

{mooblock=STRESZCZENIE}

Dolnośląskie wsie mają unikalny w skali kraju potencjał kulturowy. Jego źródłem jest niezwykle bogata warstwa cywilizacyjna, obejmująca dorobek przynajmniej dwóch ważnych w rozwoju naszego kraju kultur – polskiej i niemieckiej, a także kultur mniejszości narodowych. Opierając się na niemieckim dorobku kulturowym, zagospodarowano przestrzeń wiejską Dolnego Śląska zarówno pod względem urbanistyki, jak i architektury zabudowań mieszkalnych, sakralnych oraz pozostałych obiektów. Tym samym, wysoki poziom kultury niematerialnej znalazł bezpośrednie przełożenie na kulturę materialną, a więc i architekturę. Po wejściu kraju do Unii Europejskiej aktywizacja rozwoju dolnośląskich wsi, podobnie jak obszarów wiejskich w pozostałej części Polski, przebiega w sposób w dużej mierze uzależniony od zewnętrznych źródeł dofinansowania. Kryteria przyznania dotacji dla osób prywatnych dotyczą aspektów finansowych przedsięwzięć gospodarczych, a przy stosunkowo niskim poziomie zamożności ludności wiejskiej stanowią one często podstawę decyzyjną do podjęcia lub odrzucenia danej inwestycji. Celem artykułu jest ukazanie znaczenia rodzimych aspektów kultury niematerialnej i materialnej w identyfikacji z miejscem i sposobem zamieszkiwania, a tym samym – jakości życia ludności wiejskiej na terenie Dolnego Śląska na przykładzie Dziwiszowa. Jednocześnie, w artykule zostanie podjęta próba wskazania możliwych rozwiązań przedstawionego wyżej problemu, a także dostosowania istniejącego układu przestrzennego dolnośląskich wsi do współczesnych potrzeb ich mieszkańców.

{/mooblock}


Wartości krajobrazu okolic ujścia Prosny i problemy jego ochrony
Values of a Landscape Surrounding the Prosna River Mouth and Problems of Protection
Hanka Zaniewska
Monika Zaniewska

{mooblock=STRESZCZENIE}

W pracy przedstawiono krajobraz naturalny i kulturowy fragmentu Doliny Środkowej Warty w okolicy ujścia Prosny. Zwrócono uwagę na walory środowiska naturalnego, w tym występujące złoża geologiczne i podejmowaną eksploatację. Wnioski z prowadzonych badań służyć mają ochronie krajobrazu naturalnego i kulturowego uwzględniającą ideę zrównoważonego rozwoju.

{/mooblock}
STANDARDY

Wskaźniki stosowane w ocenie wpływu inwestycji wielkoobszarowych na krajobraz na podstawie Visual Resource Management (VRM)
Assessment Criteria for the Impact of Large-scale Investment on the Landscape Based on Visual Resource Management (VRM)
Iwona Orzechowska-Szajda
Anna Podolska

{mooblock=STRESZCZENIE}

W dobie silnej presji inwestycyjnej na obszarach podmiejskich i wiejskich oraz w krajobrazie otwartym konieczne staje się poznanie wpływu inwestycji, szczególnie tych zajmujących duże obszary jak elektrownie wiatrowe, zakłady przemysłowe, zespoły silosów itp., na istniejący krajobraz już na etapie projektowania. Obecnie władze lokalne podejmujące decyzje w sprawach lokalizacji potencjalnych inwestycji pozbawione są narzędzi i procedur określających sposób oceny wpływu działań projektowych na krajobraz. Celem artykułu jest przedstawienie modelowego narzędzia, jakim jest Visual Resource Management (VRM), stosowanego w USA do oceny jakości wizualnej krajobrazu, ustalenia odpowiednich poziomów zarządzania w jego zakresie, określenia potencjalnych skutków wizualnych prac projektowych oraz nakreślenia odpowiednich działań mających na celu integrację planowanej inwestycji z otoczeniem. Przedstawiony w pracy przykład posłużył do określenia głównych wskaźników stanowiących podstawę oceny oddziaływania inwestycji na krajobraz.

{/mooblock}


Przekształcenia krajobrazów gminy wiejskiej Ostróda
Transformation of the Landscape in the Rural Community of Ostróda
Mariusz Antolak

{mooblock=STRESZCZENIE}

W pracy przedstawiono aktualne oraz prognozowane przekształcenia krajobrazów gminy wiejskiej Ostróda, położonej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zakres przestrzenny opracowania objął obszar 401 km2, a zakres czasowy prac – analizę materiałów archiwalnych oraz dokumentów planistycznych, które swoimi zapisami wybiegają w przyszłość. Zakres merytoryczny pracy zawiera analizę materiałów kartograficznych i dokumentów planistycznych szczebla gminnego oraz szczegółową inwentaryzację terenu opracowania. Teren opracowania, tak jak i obszar większości ziem polskich, podlegał silnym przekształceniom antropogenicznym od setek, a nawet tysięcy lat. Współczesne przekształcenia opisano na podstawie dokładnej inwentaryzacji terenu oraz analizy dokumentów planistycznych. Główne zmiany w krajobrazie związane są z obniżeniem jakości architektury, zmianami układów ruralistycznych, rozproszeniem zabudowy i rozbudową układów infrastrukturalnych. Na analizowanym obszarze rozbudowie podlega system komunikacyjny (trzy drogi krajowe, linie elektroenergetyczne wysokiego napięcia, duże składowisko odpadów itp.), zaplanowana została podmiejska strefa ekonomiczna oraz stale rozbudowuje się infrastruktura turystyczna. Wyraźne zmiany w krajobrazie mogą doprowadzić do zatracenia jego najważniejszych atutów i spowodować, że stanie się on mniej atrakcyjny dla turysty.

{/mooblock}


Ocena wpływu inwestycji na zdrowie w świetle badań nad terapeutycznymi właściwościami krajobrazu
Health Impact Assessment and the Study of Therapeutic Landscape Features
Monika Trojanowska
Aleksandra Sas-Bojarska

{mooblock=STRESZCZENIE}


Praca przedstawia tematykę oceny wpływu inwestycji na zdrowie w świetle badań nad terapeutycznym wpływem krajobrazu na zdrowie człowieka. Ocenę wpływu inwestycji na zdrowie – uzupełniającą stosowaną w Unii Europejskiej procedurę ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) – zaprezentowano jako narzędzie umożliwiające ochronę zdrowia człowieka w przypadku realizacji szkodliwych dla niego inwestycji. Wiele działań, jak oddzielenie budynków mieszkalnych od parku poprzez budowę drogi szybkiego ruchu, ma negatywny wpływ na zdrowie okolicznych mieszkańców. Artykuł udowadnia, że oprócz innych pojawiających się w takich przypadkach szkodliwych oddziaływań również utrata walorów krajobrazowych może wywoływać negatywne zjawiska zdrowotne. Jednak obecnie OOŚ nie przewiduje badania skutków dla zdrowia ludzi powodowanych utratą walorów krajobrazowych środowiska. Na tle opisu badań dotyczących wpływu terenów zieleni na łagodzenie stresu i promocję aktywnego trybu życia ukazano propozycje wykorzystania oceny wpływu inwestycji na zdrowie do kompensacji utraconych walorów leczniczych krajobrazu. Może nią być budowa parku publicznego o cechach terapeutycznych.

{/mooblock}
TWORZYWO

Kopalnie w krajobrazie powiatu strzelińskiego – strzeliński granit w architekturze
Mines in the Landscape of Strzelin County – Strzelin Granite in Architecture
Bartosz Jawecki
Marek W. Lorenc 
Sławomir Mazurek

{mooblock=STRESZCZENIE}

Powiat strzeliński leży w południowo- wschodniej części Dolnego Śląska. Budowa geologiczna tego obszaru jest dość skomplikowana, a odnosi sie to zwłaszcza do południowej części regionu, leżącej w obrębie jednostki geologicznej zwanej Masywem Strzelińskim. Jego zasadniczą część stanowią hercyńskie granitody, reprezentowane głównie przez biotytowe granity i granodioryty ze znacznie mniejszym udziałem granitów dwułyszczykowych, tonalitów i diorytów kwarcowych. Naturalną osłonę granitoidowej intruzji stanowią neoproterozoiczne oraz dolnopaleozoiczne skały metamorficzne, głównie gnejsy, granitognejsy, łupki, kwarcyty, amfibolity i marmury. Występujące tu również bazalty reprezentują trzeciorzędową formację magmową. Poza wyniesioną częścią Wzgórz Strzelińskich, cały obszar przykryty jest trzeciorzędowymi osadami morskimi w postaci iłów niebieskawych oraz iłów i piasków kaolinowych, a warstwę powierzchniową stanowią plejstoceńskie osady lodowcowe, piaszczysto żwirowe oraz gliny zwałowe i gliny lessopodobne. Eksploatacja materiału skalnego na tym terenie datuje się od X wieku, kiedy to granit zaczął być wydobywany w kamieniołomach w Strzelinie i w Górce Sobockiej. Skały wydobywane w rejonie strzelińskim są bardzo dobrej jakości i zawsze miały szerokie zastosowanie w lokalnej architekturze i budownictwie. Kamień ten wykorzystywany jest m.in. w nawierzchniach, elementach małej architektury, detalach architektonicznych, rzeźbach, parapetach, schodach, podmurówkach ogrodzeń, murkach, podmurówkach budynków oraz samych budynkach. Te ostatnie mogą być w całości wzniesione z kamienia, względnie mieć tylko fasadę pokrytą granitowymi płytami okładzinowymi. Warto wspomnieć, że bardzo dobrej jakości drobnoziarnisty granit z okolic Strzelina został użyty do budowy pierwszej katedry we Wrocławiu (ok. 1000 r.), kolumn w budynku Deutsche Bank oraz schodów i podłóg w budynku Riechstagu w Berlinie, a także do budowy Portu Północnego w Gdańsku oraz Pałacu Kultury i Nauki czy pomnika Nike w Warszawie. W artykule przedstawiono opisy wybranych budowli wzniesionych z gra nitu strzelińskiego, gównie z rejonu powiatu strzelińskiego. Przykładem obiektu wzniesionego z tego materiału z dala od tego powiatu jest mauzoleum feldmarszałka Gebharda L. von Blüchera w Krobielowicach koło Wrocławia.

{/mooblock}

Copyright 2020 - arch.krajobrazu
Adres redakcji:

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Instytut Architektury Krajobrazu
ul. Grunwaldzka 55, 50-357 Wrocław
tel. +48 71 320 18 63

        Realizacja: Agency 3motion